Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Z roku na rok emisja dwutlenku węgla wzrasta, powodując kolejne, nieodwracalne zmiany klimatyczne. Oprócz zwierząt hodowlanych i spalin samochodowych duży wpływ na taki stan rzeczy mają także piece opalane węglem. Dlatego też wprowadzane są przepisy i ulgi, które mają zachęcić obywateli do wymiany i montażu bardziej ekologicznych rozwiązań w postaci m.in. pomp ciepła. Niektórzy mogą się zastanawiać czy warto inwestować w takie urządzenia. Odpowiemy na to pytanie w naszym artykule.

 

Różnice w montażu w nowym i starym budownictwie

W przypadku całkowicie nowego budynku jest to rozwiązanie praktycznie konieczne. Obecnie coraz więcej projektów domów są przystosowane właśnie do tego typu rozwiązań. Warto pamiętać, że rozkład pokojów, a także sam wygląd budynku jest przystosowany do jak najbardziej ekonomicznego wykorzystania i rozprowadzania ogrzanego powietrza. Co oczywiste, nowy dom posiadać będzie odpowiednią izolację, co jest niezwykle istotne w przypadku montażu pompy ciepła.

 

Co do wymiany starego systemu grzewczego na nowy w postaci ekologicznego urządzenia, to sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Oprócz wydatków związanych z zakupem samego sprzętu i jego montażu, należy także liczyć się z opłatą za ewentualne docieplenie ścian czy uszczelnienie lub nawet wymianę okien. Są to niezbędne elementy do prawidłowej pracy pompy ciepła. Warto także podkreślić, że montaż tego systemu nie wyklucza całkowitej rezygnacji z opalania dotychczasowym paliwem. Mogą one ze sobą współpracować, co pozwoli na spore oszczędności.

 

Pompa ciepła - czy warto inwestować?

Pompa ciepła, choć nie jest tanim rozwiązaniem, to z pewnością ekologicznym. Dzięki niej zredukujemy ilość wytwarzanego CO2, a tym samym zminimalizujemy wydatki na paliwo w postaci gazu czy węgla. Montaż całego systemu spłaci się w ciągu kilku lat. Warto także mieć na uwadze fakt, że zarówno węgiel, jak i gaz czy inne paliwa z roku na rok stają się coraz droższe. Poprzez uniezależnienie się od nich, wydatki na ogrzewanie domu czy wody mogą się obniżyć w najbliższym czasie dzięki zamontowaniu właśnie pompy ciepła.

0
Feed

Zostaw komentarz