Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Budując obecnie dom, coraz więcej ludzi decyduje się na wybieranie rozwiązań ekologicznych, które mają ograniczyć zużycie węgla czy też innych paliw, tworząc praktycznie gospodarstwo samowystarczalne. Nic w tym dziwnego, ponieważ wybranie nowoczesnych instalacji często oznacza również zmniejszenie wydatków domowych w późniejszym użytkowaniu. Dlatego też warto rozważyć montaż powietrznej pompy ciepła, której zadaniem jest zasilenie domu w ciepło za sprawą centralnego ogrzewania, a także przygotowanie podgrzanej wody użytkowej.

 

Rodzaje pomp ciepła

Istnieją dwa główne rodzaje urządzeń, które trzeba zamontować w każdym budynku. Pierwszym z nich są tzw. Monobloki, a więc kompaktowe maszyny. W swoim składzie posiadają wszystkie najważniejsze elementy takie jak m.in. sprężarkę, parownik z wentylatorem czy zawór rozprężny. Stosuje się je najczęściej na zewnątrz budynku. Tym samym należy je połączyć z rurami, których zadaniem jest przekazywanie ciepła do centralnego ogrzewania. Drugim typem są powietrzne pompy typu split. Jak sama nazwa wskazuje urządzenie jest rozdzielone. To instalacja zewnętrzna (zawór rozprężny, wentylator, parownik, a także sprężarka) i wewnętrzna (skraplacz i pompa obiegowa). Można zastanawiać się, czy te urządzenia będą dobrze sprawdzały się w zmiennych warunkach atmosferycznych. Mogą one pracować efektywnie nawet przy temperaturze –20 czy –25 stopni. Okazuje się, że kiedy za oknem temperatura spadła poniżej -10 cała instalacja przekazuje nawet dwa razy więcej ciepła niż mogłoby to wynikać ze wskaźników.

 

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że do ogrzania powietrza domowego wykorzystuje się powietrze atmosferyczne. Energia z atmosfery jest pobierana za pomocą parownika w jednostce zewnętrznej. W kolejnym kroki przekazywana jest do czynnika chłodniczego. Ten, jest przekierowywany do sprężarki, gdzie odbywa się ogrzanie powietrza do odpowiedniego stanu. Rozgrzany czynnik jest przenoszony do jednostki wewnętrznej, aby w skraplaczu oddać ciepło i dostarczyć je do domowych grzejników.

 

W przypadku powietrznej pompy ciepła monoblok wygląda to podobnie, jednak cały proces zachodzi w jednym urządzeniu. Niezamarzający czynnik krąży w instalacji. Ciepło, które odbierane jest w parowniku podnosi temperaturę wcześniej wspomnianej substancji, która kierowana jest do sprężarki. Czynnik oddaje ciepło w skraplaczu i powraca dzięki zaworowi rozprężnemu do parownika. Woda grzewcza kierowana jest do kaloryferów lub też na wężownicę podgrzewacza wody.

0
Feed

Zostaw komentarz