Jak przygotować dom do montażu pompy ciepła?

Coraz więcej osób szuka ekologicznych rozwiązań, które umożliwią ogrzanie domu bez konieczności instalowania pieca na pellet, ekogroszek czy też inne paliwa. Jednym z nich jest pompa ciepła. To urządzenie jest najbardziej ekonomicznym z oferowanych obecnie na rynku. Jest to inwestycja w przyszłość, która doskonale sprawdzi się w nowoczesnych budynkach, które mają spełniać wymogi związane z energooszczędnością.

 

Czy można zamontować pompę ciepła w wybudowanym już domu?

Możliwy jest montaż tej konstrukcji również w już wybudowanym domu, jednak należy pamiętać, że wiązać się to będzie z uszczelnieniem wszystkich instalacji, wymianą przewodów, a niekiedy także i z koniecznością wstawienia nowych okien. Ten system najlepiej sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym. Dlatego, jeśli chcesz zdecydować się na pompę ciepła, warto przygotować się na dosyć zaawansowany remont budynku.

 

Montaż pompy ciepła w nowym domu – o czym trzeba wiedzieć?

W przypadku, kiedy dopiero masz zacząć budowę swojego budynku, warto już na etapie projektu zaplanować odpowiednie rozwiązania, które będą uwzględniały wszystkie potrzebne instalacje. Co więcej, w takim przypadku należy także dokładnie zaplanować wielkość i rozkład wszystkich pokoi, aby można było określić uśrednioną energię potrzebną do ogrzania wnętrza. Trzeba również pamiętać o kotłowni czy też pomieszczeniu technicznym, które może mieć powierzchnię 2-3 m2.

 

Gdzie najlepiej zamontować pompę ciepła?

W przypadku urządzenia wewnętrznego najlepiej, gdyby znajdowało się ono w pomieszczeniu technicznym, do którego łatwy dostęp będziesz miał zarówno Ty, jak i serwisanci. Warto wybrać takie miejsce, do którego będą prowadziły drzwi, chociażby z garażu. Oczywiście należy pamiętać, aby maksymalna odległość jednostki wewnętrznej od zewnętrznej nie przekraczała norm wskazanych przez producenta. Jest to zazwyczaj do maksymalnie 25 metrów. Urządzenie, które ma być zainstalowane poza domem powinno znajdować się w takiej odległości od ściany budynku, żeby miało swobodny przepływ powietrza. Warto pamiętać, że musi się ono znajdować na wysokości około 30-60 cm od gruntu, aby nie zostało zalane przez deszcz lub zasypane przez śnieg.

0
Feed

Zostaw komentarz